Mobil Cihaz aksesuarları üretiminde dünya markası olma yolunda emin adımlarla yürüyen ve üretimlerinde uluslararası standartlardan, çevreye ve insan sağlığına karşı hassasiyetlerinden taviz vermeyen Nettel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik, cep telefonu kullanırken sağlığımız için dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgiliönemli açıklamalarda bulundu.

RADYASYON SALINIMINA DİKKAT EDİN !

 1. Cep telefonu alırken SAR değeri düşük olan telefonlar tercih edilmelidir. Telefonun SAR değeri, söz konusu cihazın mümkün olan en yüksek radyasyon seviyesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, telefonlar, 1.6 W / Kg değerinde bir SAR değerine sahip olmalıdır.
 2. Telefonda kulaklık üzerinden konuşulmalıdır. Çünkü kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağlar.
 3. Hamilelerin cep telefonu kullanması önerilmez. Kullanılması durumunda cep telefonu kulaklıkla kullanılmalıdır.
 4. Büyüme ve gelişme çağı süren çocukların cep telefonu kullanımına izin verilmemeli, akıllı telefon kullanım yaşı geciktirilmelidir.
 5. Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonları bulundurulmamalıdır.
 6. Uyurken cep telefonları kapatılmalı, başucundan en az 1 metre uzağa konulmalıdır.
 7. Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefonu kulağınıza götürmemeli, vücuttan uzakta tutulmalıdır.

CEP TELEFONUNU KULLANIRKEN DURUŞUNUZA DİKKAT EDİN !

 1. Mümkün olduğunca dik bir postürde durun. Cep telefonunuzu kullanırken başınızı eğmek yerine telefonunuzu kaldırın. Ekranı okurken telefonunuzu çene hizası veya biraz altına gelecek şekilde konumlandırın. Telefonunuzu kucağınızda veya göğüs yüksekliğinin altında tutmaktan kaçının.
 2. Cihazlarınızı kullanırken bilekleriniz ve parmaklarınızdaki gerginliğini en aza indirin. Bileklerinizi mümkün olduğunca rahat ve düz tutun.
 3. Mesaj, mail yazarken başparmağa alternatif diğer parmaklarınızı da kullanmaya çalışın. Telefonu tek elle kullanmak yerine mümkün olduğunca düz bir yüzeye koyun ya da bir elle telefonu tutarken diğer elle yazmaya çalışın. Başparmağınızla yazarken parmağınızı bükmek yerine parmak ayasıyla yazmaya gayret edin.

HİJYENE DİKKAT EDİN !

 1. Cep telefonlarında klozetten daha fazla bakteri bulundurduğu efsanesi doğru. İlk kullanılmaya başladığı günden bu yana, bu tip bir tez ortaya atılmıştı. Hoş bir karşılaştırma olarak gözükmese de temas edilme sıklıkları nedeniyle akıllı telefonların klozetten daha fazla miktarda zararlı bakteri bulundurduğu gerçeği yansıtıyor. Bu görüş çerçevesinde cihazlara tavır almakta fayda var.

KULLANIM SÜRESİNE DİKKAT EDİN !

 1. Azı karar, çoğu zarar. Her ne kadar gün itibariyle hayatımızın her noktasında bulunsa da, bağımlılık derecesine varmadan az kullanmak yararınıza olacaktır. Sosyal ilişkileri, sanal ilişkilerin önünde tuttuğumuz günler çok geride kalmış değil.