1. Mehmet Refik Selik olarak Çeyrek Asır önce başladığınız yolculukta Sektöründe Öncü Marka Nettech’i bize tanıtır mısınız?

1997 yılında Bursa’da mobil aksesuar alanında sektöre öncülük ederek cep telefonu aksesuarı üretimi, toptan ve perakende satış olarak Nettel İletişim Gıda Elektronik Tekstil İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti.’yi kurmaktaki amacımız; sektöre yenilikçi bir bakış açısı kazandırmaktı. Nettel Group şirketleri olarak yerelde iki Markaya sahibiz. Biri Nettech, biri Helt markasıdır. Nettech Markamız hem ürün hem de sektörde fark yaratan mağaza konseptiyle Türkiye’de store+ service konseptiyle bir ilk olan Nettech Mağazalarımızın adıdır.

Mağazalarımızdaki konseptte müşterilerimize, alışveriş keyfi ve teknik servis hizmetini bir arada sunarak farklı bir deneyim yaşatıyoruz.

  1. Hızlı Servis anlayışını anlatır mısınız?

Nettech store+ service mağazalarımızda telefon, tablet, akıllı saat aksesuar satışı gerçekleştirirken aynı zamanda tüm markalara yönelik teknik servis hizmeti de veriyoruz. Müşterilerimiz 45 dakikada ekran ve batarya değişimi hizmetinden yararlanabiliyor. Çayını kahvesini yudumlarken bir yandan da cihazının tamirini gerçekleştiriyoruz.

  1. Müşteri Memnuniyeti uygulamalarınız nelerdir?

Müşterilerimiz için, mağazalarımızdan, web sitemizden, mail, çağrı merkezi gibi iletişim kanalları üzerinden gelen talepleri alarak ve kendi yazılım sistemimiz üzerinden oluşturduğumuz CRM sistemi ile müşteri beklenti ve önerilerini ayrıca varsa şikayetlerini alıyoruz. Tüm olumlu ve olumsuz geri bildirimleri analiz ederek raporluyoruz. Bu raporlar sonucunda ürün, teknik servis hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti yönünde geliştirilmesi esas alıyoruz. Çeyrek asırlık bilgi birikimimiz ve tecrübemizle oluşturduğumuz CRM sistemi, muhasebeden stok kontrolüne, satıştan lojistiğine, müşteri memnuniyetinden bayi yönetimine kadar tamamen online çalışan ve anlık bilgi aktarımı sağlayan özel bir yazılım ile geliştirilmiştir. Tamamen kendimize özgü kurduğumuz sistem ile müşteri memnuniyetini ölçerek, ürün, mağaza, hizmet süreçlerimizin geliştirilmesi amacıyla kullanıyoruz.

4-Nettech markası hangi ürünler ile ön plana çıkıyor ve 2020-2021 yılları pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Mobil aksesuar ve yedek parça alanında 47.000 ürün çeşidiyle Türkiye’nin en büyük mobil aksesuar üreticilerinden biriyiz. 25 yıllık tecrübemizle müşterilerimize Ürün Geliştirme (ÜR-GE) faaliyetleriyle gelişen teknolojiye uygun ürettiğimiz yenilikçi ürünlere kolayca ulaşma imkanı sunuyoruz. Üretimimizde uluslararası kalite standartlarını uyguluyoruz. Nettech ve Helt markaları Conformite Europea (CE)belgeleriyle Avrupa standartlarında bir deneyimi müşterilerimize sunuyoruz. CE (Conformite European), RoHS (Resriction of Hazardous Substances Directive), LVD Report (The Low Voltage Directive), TCT Certificate of Compliance (Through Measurement Detection, Technology Certificate of Compliance), EMC Report (Electromagnetic Compatibility), TSE HYB, TOBB Global Standartlar Merkezi Tescil Belgelerine sahibiz.

Ürün Çeşitliliğini Arttırdık”

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü tüm dünyayı olduğu gibi bizi de etkiledi. Üretim sürecinde sorunlar yaşansa da krizi fırsata çevirdik ve ürün çeşitliliğimizi arttırma ve hizmet anlayışımızı değiştirme yolunda adımlar attık.

Nettech GSM Temizleyici bizim bu dönemde geliştirdiğimiz bir üründür. Pandemi sürecinde Covid-19 virüsüyle mücadelede mobil teknolojik cihazlarımızı; bu akıllı telefon, tablet ya da giyilebilir teknoloji olabilir, dezenfekte etmek için müşterilerimize çözüm olarak sunduk. Mobil cihazların temizlenmesi için özel olarak ürettiğimiz kendi markamız olan Nettech Ekran Temizleme Losyonu geliştirdik. Bakteri önleyici özelliği ile Nettech Ekran Temizleme Solüsyonu‘nunu güvenle müşterilerimizin kullanımına sunduk. Ayrıca “Evde Kal, arızalı cihazını evinden alalım onarıp getirelim / siparişin kapına gelsin” mottosuyla pandemi de teknik servis hizmet anlayışını da değiştirdik.

5- Girişimcilere Franchice modeli ile Nettech Teknoloji mağazası açmayı öneriyor musunuz? Neden?

Her geçen gün hayatımızda daha fazla yer tutan cep telefonları, tabletler, multimedya ve teknolojik ürünler alanında; gelişen teknolojiye ayak uyduran ürün modelleriyle, mağazacılık sektörüne yatırım yapmak isteyenlere öneriyoruz.

Cep telefonu, tablet ve akıllı saat aksesuarları, yedek parçaları, multimedya ve teknolojik ürünler alanlarında; geniş ürün yelpazesinde farklı kategorilerde renk ve marka çeşitliliğinin sergilendiği “Nettech store+ service” Mağaza Konseptlerimizde; Helt ve Nettech ürünleri ile mobil aksesuar ve teknolojik ürünlerde farklı markaların yer aldığı ürün çeşitliliğinden yararlanıyoruz. Ayrıca teknik servis hizmeti veriyoruz.

Farklı bakış açısına sahip Nettech store+ service Mağaza konseptimiz, 70 m2 ile 300 m2 arasında, teknik servis hizmeti veren ve ürün satışı yapılan mağazalardan oluşuyor. Mağazalarda teknik serviste 1-3 kişi, satışta ise 4-6 kişi hizmet veriyor. Yoğun yaya trafiği olan caddeler ve alışveriş merkezleri için uygun bir mağaza konseptimizdir.

Mağaza konseptlerimiz, Nettech store+ service, Nettech store, Nettech kiosk konseptlerinden oluşuyor.

Franchice iş modelinde ihtiyaç duyulan konularda Çözüm Ortaklığı mantığında ilerleyerek, anahtar teslim hizmet veriyoruz. Mağaza tasarımları tescilli ve yazılım ile sistem alt yapısı hazır, uzun ömürlü raf sistemi, ürün gamı içeriği, dekorasyon kısmı ile yatırımcıya sağladığımız önemli avantajlardır. Kolay ve hızlı kuruluma sahip akıllı raflar, genişletilmiş modern alt yapı ve yönlendirmeler müşteri deneyimi için test ürünleri sanal alt yapı web desteği %100 ürün desteği orijinal ve yüksek standartlı Nettel ve Helt Markalı ürünler, personel eğitimleri desteği vb. birçok avantaj sunuyoruz. Bir diğer önemli avantajımız ise az sayıda mağaza personeliyle işin yapılabilmesiyle karlılığın artmasıdır.

Franchise iş modeliyle mağazacılık anlayışımızı yaygınlaştırıyoruz. Bursa, Yalova, İstanbul olmak üzere 15 mağazamız bulunuyor. Ayrıca yurt içi ve yurt dışından gelen franchise taleplerini değerlendiriyoruz.

6- Bursa’dan Çin’e uzanan ve oradan da Türkiye’ye yayılan bir yatırım ağınız var. Bu Yatırım ağını ve büyüklüğünü bizimle paylaşır mısınız?

Tasarım ve Marka tescilleri bize ait olan Nettech ve Helt Marka ürünlerin üretimini Çin’de gerçekleştiriyoruz. 100’e yakın tedarikçi firma ile çalışıyoruz. Helt Markamızın büyük bir kısmını Çin üzerinden Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Nettech ve Helt Markalarımızın powerbank, kılıf, şarj cihazı, ses ve müzik, kablo, hafıza ürünleri, aksesuar, ekran koruyucu, çevre bilimleri, yedek parça kategorilerinde 47.000 ürün çeşidine sahibiz. Ürün çeşitliğimizi dağıtıcı bayiler aracılığıyla 8 ülkeye ulaştırıyoruz.