Covid 19 kaynaklı pandemi nedeniyle eğitim öğretim hayatında uzaktan eğitimin yaygınlaşması ile birlikte bilgisayar ve tablet kullanımında çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Türkiye’de mobil aksesuarlar konusunda Uluslararası standartlarda Helt ve Nettech iki markasıyla çeyrek asırlık tecrübeye sahip olduklarını söyleyen Nettel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik bu süreçte öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini yürütürken mobil cihazların kullanımında sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MOBİL CİHAZLARA ÖZEL HİJYEN MALZEMELERİ KULLANIN

Mikropların ve Corona virüsün kartonda 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 2-3 güne kadar hayatta kalabildiğini, ekranlarımızda ise 3 saatten 3 güne kadar yaşayabildiğini aktaran M. Refik Selik, covid 19 kaynaklı pandemi nedeniyle uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla öğrencilerimizin eğitim öğretim hayatının vazgeçilmez parçası haline gelen mobil cihazlarımızın temizliğinin önem kazandığını belirtti. Selik, yanlış temizleyici ürünlerin mobil cihazlara ve elektronik cihazlara hatta öğrencilerimize zarar vereceğini, yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya mobil cihazlar için üretilen özel ürünler kullanarak temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Selik, “Mobil teknolojik cihazlarımızı; bu akıllı telefon, tablet ya da giyilebilir teknoloji olabilir, dezenfekte etmek için müşterilerimize çözüm olarak biz de bir ürün geliştirdik. Mobil cihazların temizlenmesi için özel olarak ürettiğimiz Nettech GSM Temizleyiciyi geliştirdik. Bakteri önleyici özelliği ile Nettech Ekran Temizleme Solüsyonu‘nunu güvenle kullanılabilir” dedi.

DİK DURUŞ İÇİN TABLET AKSESUARLARINDAN YARARLANILABİLİR

Uzaktan eğitim gören öğrencilerin bilgisayar ya da tabletleri başında vakit geçirirken; özellikle gelişim çağında olan öğrencilerin duruş bozukluğu kaynaklı fiziksel rahatsızlıkları azaltmak için bilgisayar ve tabletlerinin masada uygun bir açıda durması gerektiğini; tablet standı, tablet kılıfı, masaüstü bilgisayar standı gibi aksesuarların doğru kullanımının önem arz ettiğini dile getirdi. Selik ayrıca, tablet aksesuarlarının tabletlerin kullanım ömrünün uzattığına dikkat çekti.

TABLETLERLE GEÇİRİLEN SÜRELERE DİKKAT

Nettel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik bilgisayar ve tabletlerde uzmanların önerdiği sürelerden fazla vakit geçirilmemesi gerektiğine de vurgu yaptı ve bu çerçevede velilerimizin de öğrencilerin tablet ve bilgisayar karşısında dersler ve ödevler dışında gereksiz vakit geçirmemeleri konusunda hassas olmaları gerektiği konusuna dikkat çekti.