Nettech Store+Service Mağaza konseptiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek müşterilerine mobil aksesuar ve servisi bir arada sunarak müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını söyleyen Nettel Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik, batarya şişmeleri ve patlamalarına karşı uyardı.

Mobil aksesuar, yedek parça, servis alanında çeyrek asırlık tecrübeye sahip Nettel Group şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Refik Selik, telefonun yanlış kullanımının batarya şişmesi ya da batarya patlamalarına sebep olabileceği konusunda uyardı. Batarya şişmesinin belirtileri ile ilgili Selik şunları söyledi. “Batarya şişmesinde telefonun arka kapağına bataryanın baskı yapması sonucu tümseklik oluşabilir. Samsung çıkarılabilir bataryaların bazılarında arka kapak zarar görebilir. Telefonun şarjının çok kısa sürede bitmesi ve yeniden şarj isteğiyle kendini belli edebilir. Bazen iPhone cihazlarda ekranın kasadan ayrıldığını görüyoruz. Ekran kırılmalarına hatta bazen ana kartın zarar görmesine neden oluyor.”

Batarya Şişmesinde Mutlaka Servisten Destek alın

Batarya şişmelerinin oldukça tehlikeli olduğunu ifade eden Selik, “Şişmiş batarya ile telefonu şarj etmeye devam etmek ya da telefona uygun olmayan şarj cihazı veya Ulusalarası Kalite standartlarını taşımayan cihazlar ile şarj edilmeye devam edilmesi bataryanın patlamasına neden olabilir. Şişmiş bataryanın delinmesi durumunda batarya patlayabilir. Batarya içindeki kimyasal oksijenle temas ederek yanmaya başlar. Batarya şişmelerinde mutlaka servisten destek alınmalıdır” dedi.

45 Dakikada Batarya(Pil) Değişimi

Nettech Store+Service Mağazalarında 45 dakika gibi kısa bir sürede batarya değişimini gerçekleştirdiklerini belirten Selik, Batarya değişiminde telefon modelinin batarya mAh değerine uygun ürün ile değiştirildiğini vurguladı. Müşteri memnuniyetine önem verdiklerini ve müşterilerin yemek veya kahve molasında ya da alışveriş yaparken kısa süre içinde bu işlemi gerçekleştirebildiklerine dikkat çekti.

Ulusalararası Kalite Standartlarında Ürün Tercih Edilmeli

Üretim gücüyle birlikte Nettech ve Helt markalarında mobil aksesuar, yedek parça ve giyilebilir teknolojide 47.000 ürün çeşidine sahip olduklarını söyleyen Selik, orjinal ürün ya da üretim ve tasarımlarını gerçekleştirdikleri Nettech ve Helt markalı CE(Conformité Européenne) standartlarında ürün kullanmaya özen gösterdiklerini söyledi. Ürünlerin kanserojen madde içermeyen, çevreye dost geri kazanılabilir ya da çevreyi tahrip etmeden yok edilebilir nitelikte olmasına dikkat ettiklerini ve marka tescili, RoSH, TOBB Global, TSE HYB belgelerine sahip olduklarının altını çizdi.

Telefon Bataryasının Şişme Nedenleri

  • Telefona uygun olmayan şarj cihazının kullanımı
  • Telefonun şarjının dolmasına rağmen şarjdan çıkarılmaması
  • Telefon şarj oluyorken elektrik kesintisinin yaşanmasıyla kısa devre oluşması
  • Telefonun ısınmasına rağmen kullanımına devam edilmesi, soğumaya bırakılmaması
  • Sıcaklık derecesi çok yüksek ya da çok düşük ısıda telefonun şarj edilmesi